0

Регистрация на фирма в Турция

В Турция има два вида компании, които са предпочитан избор от инвеститорите; Акционерни дружества („АД“) и дружества с ограничена отговорност („ООД“). Според Турския търговски кодекс с номер 6102 има редица разлики между двете организации и двата вида компании имат предимства и недостатъци. Основните определящи фактори, които трябва да се имат предвид, преди да се избере кой тип компания или дъщерно дружество да се създаде, ще зависят от сектора на индустрията и целта на компанията в Турция.

Определени типове и класификация на бизнес дейности като банкиране, финанси, телекомуникации, здравеопазване, фармацевтични продукти и други, които може да имат различни изисквания за капитал и дялово участие.

Основните разлики между двата вида компании са следните:

  • Минималният капитал, необходим за LTD, е 10 000 TL за разлика от 50 000 TL, изискван за JSC. В допълнение, JSC може да приеме система за регистриран капитал, при която капиталът може да бъде увеличен до 100 000 TL.
  • LTD може да има максимум 50 акционери, докато няма максимален или минимален брой акционери, изискван за JSC.
  • Само АД могат да бъдат листвани на фондовите борси.
  • В АД акционерите отговарят само срещу дружеството, за акциите, които записват. Въпреки това, в устава на LTD от акционерите може да се изисква да плащат допълнителни плащания в допълнение към своите акции. Също така акционерите на LTD носят отговорност за публичните дългове на компанията (като данъци, премии за социално осигуряване, глоби и такси), ако дългът не може да бъде събран от компанията. В АД акционерите не носят отговорност за публичните задължения на дружеството.
  • Прехвърлянето на дялове е по-лесно в JSC, отколкото в LTD. За прехвърляне на дяловете в ООД трябва да има одобрение от Общото събрание и официален писмен и нотариално заверен договор, сключен между прехвърлителя и приобретателя. Акции в АД могат да се прехвърлят с договор без нотариална заверка, освен ако в устава не е предвидено друго.
  • За изменение на устава задължителен кворум в АД е половината от представителите на основния капитал, а в ООД е две трети.
  • АД може да издава удостоверения за акции на приносител за платените акции. LTD не трябва.
  • АД има съвет, съставен от директори, съветът на ООД е съставен от мениджъри.
  • В LTD акционерите могат да заведат дело за изключване на акционер от Компанията, докато в JSC акционерите не могат да бъдат изключени по съдебен ред.
  • АД с капитал от 250 000 TL и повече трябва да има консултантско споразумение с адвокат.

Трябва да се вземе специализиран съвет по други въпроси, преди да се регистрирате фирма, като трудовото право, собствеността върху имуществото, сигурността на активите и риска в допълнение към проблемите на конкуренцията, надлежната проверка и договорите трябва да бъдат взети предвид при навлизане на турския пазар. Моля, свържете се директно с нашия екип.

Нашата способност да предоставяме правилните съвети при правилните обстоятелства, направи първия избор на юридически партньор за компании, желаещи да започнат бизнес в Турция. Ние предлагаме пълен набор от правни услуги, включително анализ и управление на риска на чуждестранни компании и физически лица, които желаят да инвестират и да се установят на турския пазар и да разширят своите бизнес операции. Нашите клиенти се възползват от нашите навременни правни услуги и бизнес ориентирани решения с високо качество, независимо от вашето местоположение и сфера на дейност.

Как можем да помогнем при регистрация на фирма и други неща

  • Консултации относно режима за стимулиране на инвестициите и най-подходящите форми за правене на бизнес в Турция
  • Съдействие при регистрация на фирма/дъщерно дружество/представителство в Турция
  • Консултации относно корпоративна реорганизация, включително сливания, придобивания и съвместни предприятия
  • Консултации по данъчни въпроси, включително ДДС, корпоративно данъчно облагане и данъчна амнистия
  • Работа с държавни регулаторни органи при получаване на различни разрешителни, лицензи и разрешения, включително разрешения за сливания и придобивания от Турския орган за защита на конкуренцията
  • Представителство в международен арбитраж и процедури за разрешаване на спорове
  • Пазарно проучване, оценка и анализ
  • Разработване на стратегия за навлизане на пазара и намиране на бизнес партньори/нови инвестиционни възможности в Турция

krasiadmin

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *